ריצה: טכניקה עתיקה, אהבה חדשה ואפליקציה עתידנית

לפני שלושה חודשים הצטרפתי לקבוצת ריצה.

טוב, אני אהיה אמיתי: לפני שלושה חודשים התחלתי לרוץ. מפתיע, כי כשאני חושב על זה המילה "ריצה" אף פעם לא עשתה לי את זה. לא בתיכון, לא בצבא, לא בקנזס ולא כסטודנט. אחרי כל כך הרבה נסיונות וחוסר התמדה הצטרפתי לקבוצה שחוץ מלקבוע מתי רצים גם די משכנעת לרוץ איתם. לא רק בקצב או במסלול מיוחד. איתם. כשאתה חלק מקבוצה זה מחייב יותר,  קשה פחות והריצה הופכת לפרוייקט משותף. אם נצא רגע מהמיקרו למקרו, גם בפליאו יש משמעות גדולה לקהילה. קהילה נותנת לך כוח. מחזקת אותך כשקשה ונשענת עליך כשקשה לה. הערבות ההדדית הופכת מצורך קיומי לערך חברתי, כזה הבא מתוך החברים בה ולא מתוך מחוייבות חוקית.

חיזוק לדברים מצאתי בהרצאה של כריסטופר מקדוגל מחבר הספר "Born to run" (בעברית: "נולדנו לרוץ") על חשיבות הקבוצה והערבות ההדדית בריצה למרחקים ארוכים, בציד ובחיים משותפים בכלל.

אז התחלתי לרוץ.

זה לקח זמן, אבל ואפשר לומר שאני מאוהב. המעבר מאפס ריצה לשתיים-שלוש בשבוע נותן את אותותיו בכאבי שרירים וחרטה על כל אותם מזיקים שהכנסתי לגוף. אחרי כמה ריצות (והרבה שרירים תפוסים, קומפרסים, ומשככי כאבים) -התאהבתי. שמחתי לגלות עד כמה מוזיקה משתלבת עם הריצה שלי (אם יש למישהו או מישהי רעיונות לפלייליסט ריצה מנצח נא לכתוב בתגובות). גיליתי שמעקב אחרי הקצב והמרחק נותן את אפקט המוטיבציה שלו.
אז מה אני צריך? נגן מוזיקה, מודד מרחקים, מודד קצב ריצה, שעון ואם אפשר גם מאמן או מאמנת שיעדכנו אותי בהתקדמות -בקיצור: חיפשתי אפליקציה. אם בכל טלפון חכם יש אוזניות, נגן מוזיקה (וחיבור לyoutube במקרה חירום) וGPS מובנה -למה לא למצוא משהו שישלב את כל הנ"ל? אז חיפשתי אפליקציה. בניגוד למקרים קדומים לא ביקשתי המלצות או שאלתי מישהו מחברי האצנים. פשוט כתבתי Running בחנות האפליקציות של גוגל והתקנתי את הראשונה שראיתי: Runtastic Running & Fitness.

האפליקציה עצמה קלה לתפעול: התקנה, הפעלת GPS ורוץ לשלום (או בשלום?). האפליקציה מאפשרת מעקב אחרי המסלול ויש גם מאמנת אוטומטית המקריאה זמנים ומרחקים (עד שני קילומטרים. אחר כך היא משתתקת אלא אם כן תשקיעו חמישה שקלים ושלושים אגורות ותרכשו את גרסת ה Pro). בסיום הריצה נוצר דו"ח הכולל נתונים כמו זמן, מרחק, קצב ריצה, סוג מסלול, טמרפטורה, מצב רוח, דופק והתרשמות אישית. הנתונים נשמרים באתר ויש אפשרות לשתף ריצה בפלטפורמות השונות -פייסבוק, וואטסאפ, גוגל+ וגם באתר מבוסס וורדפרס.

עוד קטע שאהבתי הוא האפשרות לצלם את עצמך אחרי הריצה.כך אני נראה אחרי:

(טוב, כמה דקות אחרי. עקרב אחד החליט לבקר בבית והראתי לו את הדרך החוצה).
(טוב, כמה דקות אחרי. עקרב אחד החליט לבקר בבית והראתי לו את הדרך החוצה).

עוד פיצ'ר ברור מאליו אך חביב ביותר הוא סימון מסלול הריצה. החלום שלי הוא לרוץ בשדה פתוח ולכתוב מסרים לעולם (או לפחות מסר אוהב לרעייתי):
ריצה

האם כדאי להצטרף לפרימיום?

כמו כל אפליקציה טובה אתם לא רוכשים רק אפליקציה אישית אלא מצטרפים לקהילת רצים בין-לאומית. אתר האפליקציה מאפשר הצטרפות לקבוצת פרימיום (תכנית תקופתית ל 12/6/3 חודשים) ולקבל יותר אפשרויות: טיפ יומי, תוכנית אימונים אישית, סטטיסטיקה ואנליזה מתקדמות,סיכום שבועי, היסטורית ריצה בלתי מוגבלת ועוד. אחת מאפשרויות הפרימיום שאהבתי היא "עידוד אישי" -התחלת לרוץ? חברי קהילה שבחרו בכך מקבלים עדכון ונתוני ריצה בזמן אמת. אם הם רוצים הם יכולים לשלוח לך עידוד בשידור חי, תוך כדי ריצה. שווה לא?

ובכל זאת, כדאי להצטרף?

אין לי תשובה. לכל אחד הגישה שלו. יש מי שהחבילה הבסיסית תספיק לו. יש מי שידחף את עצמו קצת יותר וילך על גרסת הפרו (כמוני). ויש מי שדווקא חברות בפרימיום תגרום לו להמריא. המוטו של האורקל מהמטריקס תופס גם כאן: temet nosce -דעו את עצמכם.

בכל מקרה, גיליתי שאני אוהב לרוץ. אז למה לא לשתף?

דו"ח ריצה 30/7/2016

כאבי הנשימה התחילו אחרי שלוש וחצי קילומטרים. קרעתי את הכאב ונשארתי מתחת לשמונה דקות/קילומטר.
נעליים: זירושוז.
שתיה: איסקיאטה -נסיון ראשון. הטעם לא רע ואפילו בסדר. השפעה: לא מורגשת (חוץ מזה שזה טעים יותר ממים).
באוזניות: התחלתי מיקס אקראי וסיימתי עם רותם אור-Totemo

Nate just finished a Runtastic run of 5.1 km in 40m 42s

https://www.runtastic.com/sport-sessions/1329859183


 

בחסות:

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*