פליאו

(הפוסט הזה עוד ישתנה ויתרחב)

יש כל כך הרבה מידע מוטעה, דיסאינפורמציה, הנחות מוטעות ופתפותי ביצים בנושא, אני אנסה לעשות סדר, כרגע זה יהיה בסגנון של שאלות ותשובות, עם הרחבות לפי הצורך:

מה זה פליאו?
דרך חיים המתבססת על שינוי הרגלים בכל מה שקשור לתזונה, שינה, תנועה, לחץ וקהילתיות.

על מה מתבססת דרך החיים הזו?
השערה לא-בלתי-מבוססת על אורח חייו של האדם הקדמון. זה בא לידי ביטוי בעיקר במזון אבל גם באספקטים הנ"ל

אז מה, אתה חי במערה? (ועל הדרך: צד חיות, לובש פרוות, מדבר בשפת ה"בוגה-בוגה")
לא, אני מדבר על דרך חיים ולא סגנון. אני חי בבית רגיל (דירה שכורה) קונה את המזון שאני אוכל, לובש בגדים שאני קונה (כשאיכות ובלאי באים לפני יופי או אסתטיקה) ומדבר עברית, ערבית, אנגלית, אספרנטו, ומעט ספרדית איטלקית וצרפתית.

בטח אתה אוכל הרבה בשר!
עוד טעות שצריך לשרש. המזון מן החי תופס משהו כמו חצי מהצלחת שלי בכל ארוחה.

אז מה את כן אוכל?
תשאל מה אני לא אוכל

מה אתה לא אוכל?
שמני זרעים תעשייתיים, דגנים וסוכר. אני גם נמנע מקטניות ומזון מעובד.

הבנתי, מה אתה כן אוכל?
מזון. אוכל אמיתי ולא מעובד: ירקות,  פירות, אגוזים, פיטריות, ביצים, גבינות, בשר, דגים.

אבל האדם הקדמון לא שתה חלב ולא אכל גבינות!
נכון, ואכן יש אוכלי-פליאו שנמנעים מחלב ומוצריו. אני חושב שאם אין רגישות כלשהי ללקטוז אפשר לצרוך חלב העדיפות ברורה למוצרי חלב שמנים: שמנת "של פעם", גבינות עם לפחות 30% שומן (מצאתי מעדניה טבריינית שמוכרת גבינת ברי עם לא פחות מ50% שומן), חמאה וסמנה.

חמאה? ביצים? בשר? נשמע כמו מתכון בטוח להתקף לב! מה עם הכולסטרול?
גם כאן יש הנחות שלא עומדות במבחן המציאות. הכולסטרול איננו רע ולמשה הוא ממלא תפקיד חשוב בגוף האדם. ככזה הוא ראוי לפוסט נפרד. בקצרה: כשיש פגיעה בכלי הדם הכולסטרול נשלח כדי לסייע בריפוי ואמור להתפנות אחר כך, אם הוא לא מתפנה כתוצאה מדלקתיות הוא מתחמצן, מצטבר ומפריע לזרימת דם. מי שנמנע מתזונה מעודדת דלקתיות לא צריך לחשוש מכולסטרול.

כמה?
שבע.
לא, כמה אתה אוכל?
לפי ההרגשה. אני אוכל רק כשאני רעב ואוכל עד שאני שבע. אני לא אוכל לפי שעה ביום אלא לפי הרגשה. יש בקרים שאני אוכל ביצים ויש כאלה שאני שותה רק קפה.

דגנים זה לחם, מה אתה עושה בשבת?
אכן, לא פשוט להיות שומר כשרות ומצוות המקפיד על תזונה קדמונית. בשבת אני אוכל מעט לחם כחלק מסעודות השבת בערב ובבוקר, מספיק כדי לברך ברכת המזון. אני מקפיד שהלחם יהיה דווקא מקמח לבן ומותפח באמצעות מחמצת שאור ולא שמרים.

רגע, אתה דתי! איך זה מסתדר עם שנת ה'תשע"ו?
אכן קשים חייו של הקדמוני שומר המצוות. בכל מקרה, כמו הכולסטרול גם החלק הזה יקבל פוסט משלו שיקבל את הכותרת "האם ניל גיימן (ו/או טרי פראצ'ט) חב"דניק?"
(במאמר מוסגר אציין כי אני מתנגד להגדרה "דתי" ולו רק בגלל האטימולוגיה של המילה הזו. אני מעדיף לקרוא לעצמי "איש אמונה שומר מצוות").

איך הגעת לזה בכלל?
אחרי שנים של הזנחה התחלתי לפני שנתיים הליך של חקירה ובדיקה של הדרך התזונתית שלי. עברתי לא מעט ואפשר לקרוא על זה קצת יותר פה. לפני כחצי שנה הגעתי לאתר של דעאל שלו והחלטתי לנסות. קניתי את הספר, למדתי את העקרונות ואת הביולוגיה ומאז אני מיישם את השיטה ורואה תוצאות חיוביות ביותר.

מה לדוגמא?
מבחינה פיזית: ירדתי במשקל (לא משהו דרסטי, אבל ירדתי ואני ממשיך לרדת ובטוח), העלתי מסת שריר בלי אימונים ארוכים מידי, הבטן ירדה (לא לגמרי אבל גם זה יגיע) וירדתי מידה אחת בחולצה ומידה וחצי במכנסיים (בקניה האחרונה התלבטתי אם לקנות ארבעים וארבע עם חגורה או ארבעים ושתיים). אני גם ישן טוב יותר ובאופן כללי מרגיש קל יותר.
מבחינה מנטלית אני רואה שיפור במצב הרוח, מוטיבציה ללמידה ורצון להצליח. התחלתי ללמוד הוראה והשגתי ציונים גבוהים (לא, אני לא גאון).

בדקת את עצמך?
כן, עברתי בדיקות דם מקיפות לפני שנה ולא מזמן (ינואר 2016). ערכי הברזל והבי12 שלי עלו והכולסטרול מעולה. אין חוסרים, אין עודפים מזיקים ובהשוואה לתוצאות לפני שנה המצב שלי מצויין.

מדענים גילו שהאדם הקדמון לא אכל משהו שאתה אוכל!
מאחר ועדיין לא המציא מכונת זמן אף אחד לא יכול לומר שהוא יודע מה האדם הקדמון אכל. יש ממצאים, יש השערות, יש סיפורים שמספרים בהתאם להשערות על פי הממצאים.
בכל מקרה, אני לא מחקה את האדם הקדמון אלא את שיטת האכילה שלו: מזון טרי ומבושל, לא מעובד, דחוס אנרגטית, מגוון. חמאה לדוגמא לא הייתה בתקופה הפרה-חקלאית, למרות זאת מדובר בשומן איכותי מן החי, קלוריות דחוסות ואם אני הופך אותה לסמנה (יוצאי הודו: גהי) אני נפטר מרוב רכיבי החלב כך שגם מבחינה אלרגנית אני מכוסה.

מה עם שינה?
השאיפה היא לא פחות משמונה שעות ביממה כשעיקר השינה יהיה בלילה. למרות קצב החיים והאפשרויות שינה ארוכה ואיכותית זה אחד הדברים שחייבים להקפיד עליהם לא רק בפליאו.

(הפוסט הזה עוד ישתנה ויתרחב)