מאמר אורח: איך מטיילים/ עם טלית ותפילין/ בשטח ובמטרופולין

משפחה אחת

את יגיל (דוקטור יגיל הנקין על פי פרסומים רשמיים) הכרתי בעקבות טרגיות שכול (הוא שכל את אחיו וגיסתו איתם ונעמה הנקין, אנחנו את הדר) מאז אני עוקב אחריו ב"מידה" ובפייסבוק ומצאתי איש מעניין.

בהמשך הבנתי שהוא חולק איתי גם את האהבה לשביל ישראל (אחד ממחברי "המדריך האדום לשביל ישראל", קליק לרכישה ב25% הנחה) שבאה עם חיבה לציוד טיולים אולטרה-לייט (לא המטוס, המשקל. נקרא לו: "קל-על").

לפני כמה ימים פרסם יגיל את המאמר הזה בפורום שביל ישראל ואפשר לומר שחטפתי מכה (מטאפורית) במצח.

זה מעניין כי בגדי צמר מרינו -ברור, נעלים מינימליות קלילות -חייבים, מזון דחוס קלורית -אי אפשר בלי אבל אני מודה שמעולם לא חשבתי על תשמישי הקדושה.

הייתה פעם אחת שטיילתי בנחל יהודיה בלי להכיר אותו וה"מחזור לסוכות" שלי זכה לטבילה הגונה במי הנחל. הסיבה היחידה שלא היו שם תפילין הייתה חול-המועד ולא נראה לי שהן היו שורדות רטיבות עומק. אז נכון, אין פתרון פשוט משקית ניילון (או אחסון בתא בחניון לפני היציאה למסלול) אבל מעולם לא חשבתי על המשקל שאני סוחב ואז הגיע המאמר של יגיל.

יגיל -הבמה שלך:

לדתיים: חיסכון במשקל עם טלית ותפילין

אם אתה מטייל דתי ממין זכר, ובפרט אם אתה נשוי (בעדה המתאימה), יש לך משקל נוסף לא מבוטל לעומת מטייל לא דתי:

טלית ותפילין (וסידור, שגם מטיילת דתית נושאת. כיוון שמימי לא ראיתי מטיילת דתית שסוחבת איתה טלית ותפילין לטיול תרמילים, אשאיר את האפשרות התיאורטית בצד).

כמה זה לא מבוטל?

התפילין והטלית הרגילים שלי שוקלות יחד 1200 גרם כולל השקיות (440 גרם תפילין ושקית, 760 גרם טלית ושקית). ואלה לא תפילין כבדות באופן חריג: כבר ראיתי תפילין ששוקלות יותר מחצי ק"ג.
זה, מן הסתם, די הרבה: שק שינה נוסף או בקבוק שתיה נוסף.

יתרה מזו: רבים נוטים לנסות ולהגן על התפילין באמצעות 'תפידנית' – בעצם, גליל פלסטיק קשיח העוטף את התפילין. אלא שהגליל הזה, גם אם הוא עוזר לחיילים (ויש חולקים) שוקל יותר מדי עבור מטיילים. אני לא זוכר כמה בדיוק כי עבר יותר מעשור מאז נתתי למישהו את התפידנית שלי, אבל כמה מאות גרמים.

יחד עם תיק טלית, תוכלו בקלות להגיע ליותר מקילוגרם וחצי – ועוד לא התעסקנו בכלל בסידור.

Yagil Henkin whith the Jewish Ultra-Light Gear
יגיל: אני מתפלל שחרית בטיול עם הטלית האולטרה-לייט, בלי לשים לב שהתפילין של ראש זזו קצת

אז מה עושים?

יש כמה אפשרויות.

אפשרות ראשונה: לוותר על הנ"ל.

מצטער, רבותי, אם אתם בקבוצה ששוקלת לוותר על הטלית והתפילין בטיול, אתם לא צריכים אותי כדי לייעץ. אז נתמקד באפשרויות השניה והשלישית, שיכולות להשלים זו את זו.

אפשרות שניה: איגום משאבים.

אם אתם יותר ממטייל דתי אחד, אתם יכולים לקחת זוג אחד בלבד של תפילין וטלית אחת.

במקרה כזה הניצול היעיל הוא שכל אחד יקפל חלק בעוד השני מתפלל שחרית – או שכל אחד ישתמש בטלית ובתפילין אך ורק לחלקים בהם הם ממש נדרשים, היינו קריאת שמע ושמונה עשרה, כדי לחסוך זמן.

האפשרות הזו לא משנה שום דבר במשקל התפילין והטלית, אבל חוסכת עשרות אחוזים מהמשקל שלהם לנפש – בהתאם למספר המטיילים. ככלל אפשר לומר שזה פרקטי עד ארבעה מטיילים.

אם יש לכם קבוצה של שלושים מטיילי אולטרלייט דתיים וכולם חולקים זוג תפילין אחד, אזי חוץ משאלת המניין ומהעובדה שכנראה הגענו ליקום מקביל סביר שעד שתסיימו את שחרית יגיע זמן מנחה.

אפשרות שלישית: להשיג ציוד קל יותר.

וכן, זה בהחלט אפשרי.

הצעד הראשון הוא להשיג תפילין בהמה דקה ולא תפילין בהמה גסה. תפילין כאלו זולות הרבה יותר, קלות יותר וגם פחות עמידות (אבל אם משתמשים בהם לטיולים ולא באופן שוטף, הן ישרדו שנים רבות; ואם יקרה להן משהו בטיול, פחות תהיו מבואסים מאשר אם זוג התפילין העיקרי והיקר שלכם יילך פייפן).

אני ממליץ על 'תפילין הר חברון' של ידידי הרב מתניה בן גדליה (http://www.matania.co.il)
ובאמת קניתי ממנו. באתר לא מופיעות תפילין כאלו מן הסתם כי אין להן הרבה ביקוש, אבל אפשר להשיג אם תסבירו לו למה אתם צריכים.

מה הפרש המשקל? זוג התפילין שלי מעור בהמה דקה שוקל כולל חצי בית (להלן) 270 גרם. מבהמה גסה, כאמור – 440 גרם. אם תזכרו לבקש רצועות דקות תוכלו לחסוך עוד 10-20 גרם. ההמשך הוא לפתוח את בתי התפילין (המגן מפלסטיק). החלק העליון חיוני, תשמרו עליו. התחתית – מיותרת. תוציאו את החלק התחתון מצירו ותחסכו עוד כמה גרמים.

אפשר להזמין כמובן גם תפילין מיניאטוריות. אלה נפוצות כיום בעיקר כתפילין של רבנו תם. הן אמנם עוד יותר קלות, אבל לא הייתי ממליץ אלא אם אתם הילדים של טייקון כלשהו; הן יקרות להחריד, וכיוון שהקלף זעיר – כתיבה עליהן מסובכת, דורשת מיומנות רבה במיוחד ולכן גם היא יקרה מאוד. בשיקול עלות-תועלת, יש גבול לכל תעלול.

עם זאת, בזמנו היו נפוצות תפילין כאלה בצה"ל. רובן היו באיכות נמוכה ולא שרדו. אם למישהו יש זוג מיותר כזה במצב סביר למכירה, אשמח לקבל.

את התפילין (וגם הטלית) תאכסנו בשק דחיסה קטן. שקי דחיסה אולטרלייט עולים דולרים ספורים באיביי, ובגודל שאתם צריכים – 5 ליטר, גג – שוקלים 20-25 גרם.

אם אתם רוצים להחמיר מחשש לחות – תסגרו הכל בשקית זיפלוק (יש מי שמוותר על שק הדחיסה ולוקח זיפלוק). אוקיי, כבר חסכנו רבע קילו לפחות.

פה תצטרכו קצת יותר עבודה. לא מצאתי בשום מקום טלית אולטרלייט; אבל קניתי שלושה מטרים של בד רשת קל ׁׁׁׁׁׂ(אם אתם מהמחמירים בניילון, צר לי – אין לכם מזל. אבל יש לכל השאר על מי לסמוך), שבא ברוחב 1.5 מ' בערך. הלכתי לחייט שתפר לי מזה טלית בגודל סטנדרטי (1.4X1.9 מ'), עם קפל בצדדים למניעת פרימה, ושכבה כפולה בפינות. קניתי פתילים דקים (בכל חנות יודאיקה יש) וקשרתי ציציות. סך המשקל? 65 גרם. פחות מעשירית מטלית רגילה.

עלות? הבד עצמו כ-20 דולר, לזה יש להוסיף משלוח לארץ (15 דולר), החייט – 130 ₪, ופתילים (פתילים רגילים עבודת יד – 20 ₪, פתילי תכלת – הרבה יותר). סה"כ עלות בסיסית – פחות משלוש-מאות ₪, או עלות של טלית ממוצעת לגודלה.

מה לגבי הסידור?

סידור קטן שוקל כשישים גרם.

רוצים לחסוך עוד?
אם אתם מטיילים בימי חול בלבד ויש לכם סמארטפון, תתקינו אפליקציית סידור (אם כי ייתכן שניצול הסוללה הזה ידרוש שימוש בסוללת גיבוי ואז יצא שכרכם בהפסדכם).

ומה עם שבת?

קחו כמה דפים, צלמו עליהם את התפילות הרלוונטיות בלבד ותכניסו לניילונית. עוד כ-30 גרם חיסכון.

 

אז מה היה לנו שם?

בסיכום הסופי, הקיט שלי כולו – טלית, פלוס תפילין, פלוס סידור, פלוס שק אחסון (במקרה שלי לקחתי שק ממזרון מתנפח, פשוט כי היה לי את השק) – שוקל 430 גרם.

זה פחות משליש ממה שישקול קיט רגיל בלי מאמצי חסכון במשקל, ובהשוואה לסט עם סידור בגודל רגיל – יותר מקילוגרם פחות.

אם אתם מטיילים עם משקל קל על הגב, החסכון של קילוגרם בהחלט שווה את הטרחה – והסט כשר לגמרי, על זה לא התפשרתם.

ככה זה נראה:

The Jewish Ultra-Light Gear
יגיל: הטלית קצת מקופלת כי לא הייתי יכול להתרחק מספיק. אפשר לראות כמובן שהרשת שקופה למדי – לכן שמתי את זה על הרצפה. מעליה התפילין, הסידור ושק האחסון שהכל נכנס בתוכו.

בחסות:

1 Comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*